• MUDr. Petros Christodoulou

Máte povadlé břicho po porodu? Co se pro to dá udělat."Dobrý den,mám po prvním porodu císařským řezem povadle bříško přes jizvu,proto prosím o nejlepší řešení..cvičení nepomáhá a i když jsem hubená,i tak je to vidět. Děkuji za odpověď"

Povadlé břicho obecně vzniká z kteréhokoliv ze tří hlavních důvodů (nebo i všech dohromady).

1. Přebytek kůže. Většinou vzniká po výraznějším hubnutí, nebo po jednom nebo více těhotenství. Často tento přebytek kůže doprovázejí strie, které se mohou vyskytovat jen v oblasti podbřišku (pod úrovní pupku) nebo i v oblasti nadbřišku. Je důležité si uvědomit, že při abdominoplastice(operace odstranění břišního převisu) se většinou odstraňuje kůže (i se striemi) pod pupkem, ale ne vždy i kůže nad pupkem. Takže pokud máte strie nad pupek, může se stát, že je nebude možné zcela odstranit.

2. Nadbytek podkožního tuku.

3. Povolené a rozestouplé břišní svaly, čímž se vyklenuje břicho, zejména v oblasti pod pupkem, kde bývá břišní

stěna slabší. Toto rovněž vzniká po těhotenství.

Tento stav lze cvičením ovlivnit jen do minimální míry. Důvodů je hned několik. Zaprvé, břišní tuk je rezistentní na cvičení a je obecně velmi těžké ho efektivně spálit. Zadruhé, i kdyby se to povedlo, ztratí se sice tuk, ale povislá kůže zůstane nadále povislá. Jistě, kůže má určitou elasticitu, ale stáhne se jen do určité míry. Kožní převis představuje bohužel trvalou změnu. A zatřetí, i když se Vám třeba podaří posílit břišní svalstvo, rozestup přímých břišních svalů se prakticky neovlivní.

Zde je na místě operační odstranění převisu a zpevnění břišních svalů, takzvaná abdominoplastika. Při abdominoplastice se kožní převis odstraní, kůže břicha se stáhne směrem dolů a pupek se posune nahoru a vloží do nové polohy. Někdy, když je převis menšího rozsahu a nadbytek kůže je lokalizován jen v oblasti podbřišku, potřebná operace bývá menšího rozsahu a při jí se odstraňuje jen kůže podbřišku – takzvaná miniabdominoplastika. Zároveň se provádí posun břišních svalu zpátky do své správné anatomické polohy, tím se břišní stěna zpevní a přestane se vyklenovat.

A teď konkrétně k Vašemu případu, na základě zaslaných fotek, bude potřeba odstranit i část kůže z nadbřišku, čili budete potřebovat abdominoplastiku. Pokud je břišní stěna oslabená, což z fotek nedokážu posoudit, provede se i zpevnění svalů.

Všechny tyto informace jsou samozřejmě obecné a orientační, každý případ je individuální a je existuje také spousta technik provedení abdominoplastiky, na základě individuálních potřeb pacienta a zkušeností operatéra. Přijdete-li na vyšetření a konzultaci, budu Vám schopný odpovědět na jakýkoliv dotaz podrobněji.

MUDr. Petros Christodoulou Medicom Clinic, Praha

#břicho #abdominoplastika

119 zobrazení