• MUDr. Petros Christodoulou

Způsobují prsní implantáty nádor?Rozhodl jsem se rozepsat na kontroverzní téma, o kterém se moc nahlas nemluví. BIA-ALCL, neboli Breast implant associated anaplastic large cell lymphoma. Česky, prsními implantáty asociovaný velkobuněčný anaplastický lymfom. Zkrátka lymfom, zhoubný nádor imunitního systému. A ano, jak název naznačuje, bývá spojovaný se silikonovými implantáty. Možná jste už o tom slyšeli, možná ne, jak jsem už naznačil, moc se o tom nemluví. A pokud jste o tom slyšeli, tak nejspíš všechno co o tom víte je pouze to, že existuje nádor v souvislosti se silikonovým implantátem. Zní to hrozně a umím si představit, že táto informace samotná bez dalšího upřesnění, může kohokoliv odradit od augmentace nebo rekonstrukce prsou silikonovým implantátem. Tak jak to tedy s BIA-ALCL doopravdy je? Skutečně existuji obavy a pokud ano, do jaké míry jsou odůvodněné?

Rozhodl jsem se o tom napsat tento blogový článek, protože mě začínají štvát, desinformace které se kolem toho šíří a také skutečnost, že některé společnosti toho využívají a na tyto desinformace, mlžení a uvádění polovičních pravd, zakládají svou marketingovou strategii. A když někdo vyhledá nějaké informace, tak první co vyskočí jsou články z Blesku a dalších. Žádný odborný článek. Malá ukázka toho, o čem mluvím:

"Umělá prsa způsobují rakovinu. Nebezpečné implantáty prověří" - Týden

"Zákaz jednoho typu prsních implantátů. Způsobuje rakovinu"- Týden

"Miliony žen po celém světě v ohrožení. Prsní implantáty mohou způsobovat rakovinu" - Eurozprávy

"Způsobuje nový typ prsních implantátů rakovinu? Zemřely dvě ženy" - Blesk

a tak dál...

A pak přijde pacientka po mastektomii, která odmítá rekonstrukci prsu implantátem protože četla v Blesku že způsobuje rakovinu. Já si dokážu s pacientkami o tom povídat dlouho, ale je smutné, že když někdo hledá informace na webu, primárně narazí na komerční tisk a bulvár. Musí se opravdu hodně snažit, aby našel odborný, validní článek a nemluvím o tom, že není vůbec jednoduché pro veřejnost rozpoznat co je validní a co ne, protože nemají přístup k odborné lékařské literatuře, ani tu zkušenost, aby vyfiltrovali ty správné informace. Tak Vám věnuji 3 hodiny svého času a napíšu o tom par věcí, dle posledních odborných poznatků. Budu vděčný za to, pokud tento článek rozšíříte dál.

Co je BIA-ALCL?

BIA-ALCL je nová nosologická jednotka, jinými slovy nově popsaný druh nemoci, který byl oficiálně uznán mezinárodní zdravotní organizaci WHO, v roce 2016. První potvrzený případ BIA-ALCL byl publikovaný v r.1997. Od té doby, bylo popsáno cca 650 takových případů, pokud se budeme bavit o spojitosti se silikonovým implantátem (protože jak uvedu později, tento nádor se nevyskytuje pouze kolem silikonového materiálu ale i kolem jiných typu cizího materiálu, jako jsou kloubní endoprotézy atd).

Jaké je riziko onemocnění tímto nádorem, po vložení silikonového implantátu?

Abychom mohli zhodnotit riziko onemocnění u člověka se silikonovým implantátem, musíme se nejdříve zeptat, kolik augmentaci a rekonstrukci prsou bylo provedeno celkově, abychom měli z čeho vycházet. Nikdo přesně neví. Odhaduje se, že ve světě od osmdesátých let bylo provedeno 15 až 30 milionů augmentací prsou silikonovým implantátem. Do toho se nepočítají rekonstrukce prsou po mastektomii nebo jiném onkologickém výkonu na prsou. Takže reálně můžeme odhadovat, že na světě bylo provedeno 20 až 40 milionů implantací silikonových implantátů. Pokud vezmeme střed, tedy 30 milionů, tak riziko onemocnění vychází na cca 1:46 000. A skutečně se toto číslo blíží oficiálním odhadům, které uvádí že riziko vzniku BIA-ALCL u člověka se silikonovým implantátem je 1:40 000. Jedna ze 40 000 pacientek po augmentaci nebo rekonstrukci prsou, v průměru, může onemocnět tímto nádorem. Abychom měli nějakou míru k porovnání a k pochopeni váhy tohoto rizika, uvedu například toto: National Geographic uvádí, že šance že někoho udeří blesk alespoň jednou za život je 1:3 000, tedy 13x vyšší. Ještě jednou to zopakuji: Šance že někoho udeří blesk jednou za život je 13x vyšší, než že dostane vzácný lymfom po vložení silikonového implantátu. Ale teď přichází další otázka.

Jaké je riziko úmrtí na tento nádor?

Dobře, víme kolík lidi na světě onemocnělo. Kolík jich na tuto nemoc ale umřelo? Je to zásadní otázka, abychom pochopili do jaké míry je tento nádor léčitelný, nebo smrtelný. Umřelo jich asi 15, protože je naštěstí tento nádor velmi dobře léčitelný a progreduje velmi pomalu. Riziko tedy že po augmentaci prsou někdo umře na tento nádor je 1: 2 000 000. Abychom opět měli nějakou míru z každodenního života k porovnání, podle nedávné publikace z r.2017 od Dr. Davida A. Siebera v odborném časopisu Aesthetic Surgery Journal, riziko úmrtí během jednoho dne lyžování je 1: 1 500 000. Riziko že se tedy někdo zabije během jednoho dne lyžování je o 25% vyšší než riziko, že žena se silikonovým implantátem umře na BIA-ALCL. Koho kdy odradilo riziko úmrtí 1: 1 500 000 od lyžování? Vykouření 1.4 cigarety za celý život(i nekuřáci vykouřili za život mnohonásobně víc, díky pasivnímu kouření) představuje zvýšení rizika úmrtí o 1: 1 500 000, tedy stejné jak u toho jednodenního lyžování, a je to opět o 25% vyšší než úmrtí na BIA-ALCL. Uvedu další zajímavé příklady z každodenního života: Pokaždé co vypijeme pouhého půl litru vína, se zvyšuje riziko úmrtí o 1: 1 000 000. Koho to odrazuje od pití vína? Jízda autem pouhou hodinu denně. Jaké si myslíte, že je riziko úmrtí za průměrných 70 let života? 1: 500 000. 4x vyšší než riziko úmrtí na BIA-ALCL. A přitom drtivá většina z nás tráví mnohem delší čas v autě denně. Tak co 3-hodinová jízda autem denně? 12x vyšší riziko než úmrtí na BIA-ALCL. Odradilo Vás to někdy od toho, abyste do auta nasedli? Všichni přece víme, že při jízdě autem se to může stát. S tím rizikem do auta nasedáme. Jde ale o riziko VS benefit a zpravidla tam kde je riziko zanedbatelné, benefit silně převažuje. Bát se tedy silikonových implantátů kvůli extremně vzácnému nádoru je stejně absurdní, jako nevycházet ven z domu pro strach že nás zabije meteorit, který zrovna spadne na naši hlavu. Pokud si myslíte že přeháním, čtěte dál. Šance že Vás zabije meteorit je 1: 1 500 000. Je tedy vyšší než riziko úmrtí na extremně vzácný nádor, který v reálním životě skoro nikdo nikdy neviděl.

Co způsobuje BIA-ALCL?

Probrali jsme co je BIA-ALCL a jaké představuje riziko. Co ho ale vlastně způsobuje? Nikdo přesně neví. Jsou aktuálně dvě nejpravděpodobnější teorie. První je, že se nádor vytvoří na základě chronické zánětlivé reakce organismu na mikročástice silikonu. Nevylučuje se, ale tento nádor byl nalezen i kolem jiného materiálu, nejenom kolem silikonu. Byl nalezen například kolem kardiostimulátoru, kolem kovových kyčelních náhrad, kolem kovového materiálu v bércové kosti a kolem zubních endoprotéz. Nejde tedy o nádor, který by souvisel pouze s prsními implantáty, jak jeho název naznačuje, ale o nádor který souvisí spíše s cizím tělesem v těle. Druhá teorie je, že se nějakým způsobem na povrch toho cizího materiálu dostane určitý typ baktérie, která se obalí takzvaným biofilemem, který pak dráždí imunitní systém a opět vytvoří chronický zánět a ten v extremním případě pak spustí nádorový proces. Je to dle mého názoru nejpravděpodobnější z těchto dvou teorií, a dávalo by to smysl i u těch případů kdy se ALCL nalezl i kolem kovového materiálu. Bylo vydáno několik doporučení, jak případné bakteriální kontaminaci během operace předejit, většinou se jedná o preventivní opatření která se stejně všude rutinně dodržuji.

Dále se dle statistik ukázalo, že nejvíce případů BIA-ALCL se vyskytuje kolem implantátů s takzvaným makrotexturovaným povrchem. Krátká vsuvka a pak budu pokračovat: jsou různé typy povrchů: hladké, mikrotexturované, makrotexturované a polyuretanové. Texturované mají drsný povrch, aby k nim tělo lépe přilnulo. Jemné zdrsněné povrchy jsou mikrotexturace a hrubě zdrsněné povrchy jsou makrotexturace. Polyuretanové jsou implantáty, které jsou potažené tenkou vrstvou polyuretanové pěny, do které tělo prorůstá, ale těmito implantáty se budu brzy zabývat v dalším článku, protože se o nich také moc nepíše, a jsou to zrovna mé oblíbené implantáty. Konec vsuvky a vracím se k tématu. Většina těchto nádorů se vyskytla kolem makrotexturovaných implantátů. V menším množství se nalezli i kolem mikrotexturovaných a nejspíše i kolem hladkých. Makrotexturované implantáty představovali ale doteď 85% celosvětového trhu tak z toho pohledu se logicky bude i nádor kolem nich vyskytovat častějí. Vzniká tak celosvětová masová hysterie v odborné společnosti plastické chirurgie, které jsem také na určitou krátkou dobu podlehl, kde se začínají používat hladké a mikrotexturované implantáty čím dál více. Ve Francii dokonce nedávno zakázali makrotexturované implantáty úplně. Bylo to tragické a nešťastné rozhodnutí dle mého názoru, protože hladké a mikrotexturované implantáty mají jiné nevýhody a limitace, které ale nebudu teď probírat protože to přesahuje rámec tohoto článku. Budete-li mít zájem o článek specificky na povrchy implantátů, napište mi do komentářů a bude-li zájem dostatečný, napíšu ho. Každopádně ve Francii se rozhodli úředníci na základě klinicky nedoložených domněnek a odnesou si to jak pacientky, tak i chirurgové, kteří nebudou mít možnost nabídnout všechno to, co můžeme nabídnout my ostatní v Evropě. Možná se snaží ukázat světu, že berou téma komplikací implantátů vážně, po ostudě se skandálem s největším Francouzským výrobcem implantátů PIP, který plnil implantáty industriálním silikonem. Firma samozřejmě zkrachovala a vedení nyní sedí ve vězení.

Závěrečné slovo

Jsem schopný o tom povídat hodiny ale vše podstatné jsem asi probral a nebudu to dál rozvíjet. Přál bych si, abyste si z toho odnesli to, že se nemusíte bát nádoru ze silikonového materiálu, je to jeden z nejbezpečnějších materiálů v medicíně. Je smutné, když pacientka po odstranění prsu pro rakovinu, na základě informací z Blesku, odmítá rekonstrukci prsu, protože se bojí lymfomu. Nesmíme už dovolit aby se šířili další desinformace na toto téma. Samozřejmě, neignoruje se existence rizika, naopak, všichni jsme do své praxe zavedli zvýšená preventivní opatření a víme přesně jaké jsou časné příznaky, jak je rozpoznat, jak se k tomu postavit a jak postupovat dál. Věřte mi, že všichni na to myslíme, stejně jak na každou další možnou komplikaci.

Pokud máte jakoukoliv obavu, zeptejte se při konzultaci a Váš plastický chirurg si o tom rád s Vámi popovídá. Znáte někoho, koho by to mohlo zajímat? Přepošlete mu tento článek a podpořte šíření správných informací.

MUDr. Petros Christodoulou

-Medicom Clinic -Primář, Klinika plastické chirurgie, Nemocnice na Bulovce

#augmentace #rekonstrukceprsou #zvětšeníprsou