• MUDr. Petros Christodoulou

Jizva po kopnutí koněm"Co se dá udělat s jizvou, která vznikla na stehně po kopnutí koněm. V místě kopnutí se udělala veliká podlitina, následně se stehno zdeformovalo."

Deformita stehna na fotce skutečně odpovídá popisu. Shodou okolnosti, měli jsme v poslední době par téměř identických případů, kde táto deformita vznikla po úrazu, po kterém se vytvořil veliký krevní výron. Vtažená jizva, která natolik zdeformovala podkožní tkáň, že se nad ní vytvořila jakási nevzhledná tuková boule.

Silným hmoždícím nárazem se poškodila a zároveň rozkrvacela podkožní tkáň. Nahromaděná krev zpustila silnou hojivou reakci organismu, při které se vytvořila v podkoží jizva. Jizva přirostla k dlouhému šlachovitému obalu zevní skupiny stehenních svalů, zvanou iliotibiální trakt, čímž se vytvořila jakási vkleslina na kůži. Současně vtažením kůže směrem k svalu zdeformovala tuk nad ní a vytvořil se tak relativní nadbytek tuku, který vidíme na fotce. V některých případech jde jen o estetickou záležitost, jindy ale tyto srůsty způsobuji bolesti při chůzi nebo běhu.

Operace spočívá v uvolnění srůstů, popřípadě dle potřeby v kombinaci s liposukci a modelaci tukového nadbytku nad jizvou. Dle rozsahu, se provádí buď v lokální, nebo v celkové anestezii. Ve Vašem případě, je to hraniční, spíše bych volil celkovou anestezii, uvolnění srůstů z vazivového obalu svalů by jinak mohla byt bolestivá.

MUDr. Petros Christodoulou Medicom Clinic, Praha

fotografie zveřejněná se svolením pacientky


43 zobrazení2 komentář