• MUDr. Petros Christodoulou

Léčba bradavic. Jak to dělá plastický chirurgDostal jsem dotaz ohledně odstranění veliké bradavice z plosky nohy, paní je po opakovaných pokusech o odstranění: 6x vypalování dusíkem, 2x laser, 1x pokus o chirurgické odstranění a navíc vyzkoušela téměř každý volně prodejný preparát, co existuje na trhu.

Myslím si, že toto je zrovna něco co trápí velký počet lidí, proto si táto otázka zaslouží veřejnou odpověď zde. Můžu si dovolit tvrdit, že na našem pracovišti se nám daří tyto útvary léčit velmi úspěšně. Většinou se k nám dostanou takoví pacienti, u kterých selhala léčba u kožního lékaře, to je aplikace různých preparátu přímo na bradavici s účelem ji zničit, nebo radikálnější zákroky jako vypalování dusíkem (kryalizace).

Bradavice neboli vulgární veruky, jsou útvary vírového původu, které se často objevují při oslabení imunity. Už jen táto skutečnost naznačuje, že pro jejích vznik a následnou léčbu hraje velkou roli imunita.

Bradavice na našem pracovišti řešíme buď chirurgicky nebo laserem, často v kombinaci s léky podporující imunitu (takzvané imunomodulancia). Náš léčebný algoritmus je následující: Malé bradavice stačí vypálit laserem do dostatečné hloubky, následně pacientovi dáme podrobné instrukce pro péči o vzniklou ránu a sledujeme ho do zahojení. Při spolupráci pacienta by se měla rána pak zhojit bez následku, doba hojení závisí na velikosti rány.

Při větších bradavicích je to trochu komplikovanější. Ať už proto, že po jejím odstranění vznikne veliká a hluboká rána která se dlouho hojí, nebo proto, že se veliké bradavice po odstranění téměř vždy vrátí. Zde, je nutné chirurgickou léčbu zkombinovat s aplikaci léků, které podporují imunitu, bez kterých prakticky není šance se jednou provždy bradavice zbavit. V tom je právě to, v čem často jinde léčba selhává. Nemyslí se na imunitu. Probíhá to tedy u nás tak, že pacienta nejdříve objednáme k imunologovi. Ten může a nemusí vyšetřit imunitu, ale především předepíše imunomodulancia (nejčastěji jde o lék pod obchodním názvem Isoprinosine). Pacient začíná užívat tento lék před výkonem, popřípadě v den výkonu. My bradavici zničíme do hloubky laserem, nebo část odstraníme chirurgicky a pak spodinu pak ošetříme laserem. Poučíme pacienta o způsobu ošetřování defektu a sledujeme ho v pravidelných intervalech. Důležité je také to, že lék Isoprinosine pacient užívá po celou dobu hojení a pokračuje ještě cca po dobu jednoho měsíce po zahojení, aby se předešlo návratu bradavice. Tam kde je defekt tak veliký, jako například u jedné naší pacientky které jsme odstranili bradavici o velikosti 6x6cm(přes celou patu), můžeme provézt transplantaci kůže, abychom urychlili zhojení.

MUDr. Petros Christodoulou

Medicom Clinic, Praha

#jiné

0 zobrazení