• MUDr. Petros Christodoulou

Nové účinné metody léčby jizev po akné. Co nabízí současná medicína"Dobrý den....je mi 52 let a od 14 let jsem se dlouhodobě léčila pro těžké akné. V obličeji mám velké množství jizev… Je nějaká možnost?"

Dobrý den

akné je opravdu velmi nepříjemná záležitost a někteří jedinci s ní bojují celý život. Když se akné zbavíte, často po ní zůstávají jizvy. Jizvy, které Váš obličej a potažmo Vaše sebevědomí poznamenají na celý život.

Léčba jizev po akné bohužel není jednoduchá ani stoprocentní. Nicméně, moderní medicína, zejména plastická chirurgie, nabízí řadu možnosti, které více nebo méně současný stav zlepší. V některých případech je zlepšení výrazné.

Obracíte se na mně pro radu, a proto tady nebudu rozebírat všechny možnosti léčby akné, ale pouze ty, které bych Vám doporučil, kdybyste přijela za mnou na osobní konzultaci, stejné možností které bych doporučil svému blízkému.

Bohužel jste mi neposlala fotku, takže nemám představu, jak vypadají Vaše jizvy. Jestli jsou hluboké, a které části obličeje pokrývají. Tak budu psát obecně. Zde se dočtete o nových možnostech, o kterých se téměř nikde jinde nepíše, a které zde v Olomouci provádíme s velikým úspěchem.

1.Frakční laser.

Při terapii frakcionovaným laserovým paprskem se kůže plošně jemně popálí, čímž se nastimuluje proces hojení a novotvorba kolagenu. Je to stejný princip, který se využívá při rejuvenaci obličeje laserem. Většině pacientů stačí jedno nebo dvě sezení k výraznému zlepšení vzhledu jizev. Bohužel, terapie laserovým paprskem nestačí na hluboké a propadlé jizvy po akné.

2. Chemický peeling.

Při peelingu se kůže poleptá určitou chemickou látkou, přičemž podobně jak po laserové terapie, se nastartuje hojivý proces, který zlepší vzhled jizev.

3. Transplantace vlastního tuku, neboli lipografting nebo lipofilling

Tuk obsahuje až 500x více kmenových buněk než kostní dřeň, které jsou velmi snadno dostupné k odběru, i v místní anestezii. Odebírá se technikou podobnou liposukci, pečlivě se zpracovává a část určenou k transplantaci aplikujeme v malém množství do oblasti jizev. Tuk nejenom vyplní (nebo spíše zvední) hluboké propadlé jizvy, ale díky kmenovým buňkám se kůže regeneruje, zlepšuje se její kvalita a celkový vzhled jizev. V kombinaci s aplikaci vlastní plazmy (PRP terapie) a s laserem má tato metoda excelentní výsledky.

4. Nano fat grafting.

Odebraný tuk určený k transplantaci se dále zpracovává tak, aby přežili jen kmenové buňky, nikoli zralé tukové buňky, a takto zpracovaný preparát se potom aplikuje do povrchních vrstev kůže. Tato metoda je novinkou v plastické chirurgii a má více než vynikající regenerační účinky. Je vhodná nejen pro terapii jizev po akné, ale zejména pro celkovou rejuvenaci kůže obličeje a krku.

5. Microneedling a PRP (plazmaterapie)

O terapii vlastní plazmou se píše často jako o zázračné nové metodě. Není tomu tak. Plazma sice obsahuje látky, které stimuluji hojení a regeneraci, ale samotná má minimální účinek. Něco jiného je ale plazma v kombinaci s nějakou jinou léčebnou metodou, jako je například s transplantací tuku nebo s microneedling.

Microneedling je v podstatě metoda, při kterém se speciálním nástrojem vytváří četné vpichy na postižené kůži, skrze které se vpravuje plazma do hlubších vrstev kůže. Zmíněné poranění kůže stimuluje opět hojivý a regenerační proces, který posílí pravě plazma, kterou mikrojehly vpravují do kůže.

Takže abych se vrátil konkrétně k pacientce, která mi položila otázku. Doporučil bych Vám následující léčbu: Nejdříve terapie laserem, a následně buď aplikace vlastního tuku s plazmou nebo nano fat grafting, nebo microneedling s plazmou.

Myslíte-li to vážně s léčbou Vašich jizev, ozvěte se mi a řeknu Vám bližší a konkrétnější informace při osobní konzultaci.

MUDr. Petros Christodoulou Medicom Clinic, Praha

Zpět do poradny

#jiné #jizvy #obličej #lipofilling

190 zobrazení