• MUDr. Petros Christodoulou

Operace víček a laser"Dobrý den. Mám povislá víčka a chtěla bych se zeptat, na jaká povislá víčka stačí zákrok laserem a jaká je cena prosím?"

Dobrý den.

když mluvíte o povislých víčkách, předpokládám, že se bavíme o horních víčkách. Vaše otázka je založena na nesprávném předpokladu, a to že se horní víčka operuji laserem. Neoperují:)

Laserem se operují dolní víčka, a to v případě kdy není potřeba odstraňovat přebytečnou kůži. Řez se u laserové operaci dolních víček provádí na spojivce a místo skalpelu se používá právě výše zmíněný laser. Konkrétně, CO2 laser. V případě že není potřeba odstranit kůži, přináší použití laseru několik výhod. Zaprvé, nezanechává žádnou jizvu na kůži. Ta je z druhé strany, na spojivce. Zadruhé, krvácení při zákroku je minimální. Zatřetí, rána na spojivce se nesešívá a operace trvá celkem jen 30-40min, samozřejmě v lokální anestezii. Pak se může lehce popálit kůže dolních víček frakcionovaným paprskem čímž se ještě trochu stáhne a zpevní. Tolik k laseru.

Vy ale máte podle dotazu jiný problém. Máte povislá horní víčka. Na to existuje jen jediná účinná léčba, a to je operace horních víček (blefaroplastika). Při operaci se odstraní přebytek kožní, a dále se podle potřeb částečně odstraní i takzvané tukové prolapsy, to jsou takové váčky vyplněné zbytnělým tukem, které přispívají k celkovému obrazu povislých víček.

Abych úplně nelhal, pro velmi, ale opravdu velmi mírné případy blefarochalazy, mohou byt účinné neinvazivní metody jako je blefaroplastika plazmatickým paprskem, spočívá to v popálení kůže horního víčka přístrojem podobným laseru, čímž se následně při hojení trochu stáhne. Většinou to ale dopadne tak, že si za tento zákrok zaplatíte a za par let budete muset jit na normální blefaroplastiku. Zbytečné.

Na závěr, Vás chci na něco upozornit.

Operace horních víček se sice provádí v lokální anestezii a je relativně rychlá, nicméně pokud se má provézt správně, tedy i s odstraněním tukových prolapsů, nese určitá rizika (o tom o jaká rizika jde, to je na jiný příspěvek). Pokud tuto operaci provádí atestovaný plastický chirurg, rizika jsou zanedbatelná. Problém je, že mnoho dalších lékařů, kteří nejsou plastičtí chirurgové a kteří mají menší chirurgickou zkušenosti v této oblasti obličeje, tyto zákroky provádí (ORL, kožní, zubní lékaří, oční lékaří). Pacient často ani neví, pokud se nezeptá, že se nejedná o plastického chirurga. Takoví doktoři buď provedou jen odstranění kožního nadbytku (bez odstranění tukových prolapsů) aby se vyhnuli většího výkonu a případných komplikací, to ale zase snižuje efekt operace a také životnost efektu. Nebo se v horším případě pustí i do tukových prolapsů a tím vystaví pacienta nadměrnému riziku. Plastičtí chirurgové naopak, mají s touto operaci velké zkušenosti, operuji nejen estetické vady ale i funkční vrozené vady, odstraňuji v okolí víček nádory, rekonstruují víčka. Tak se nenechte nalákat kvůli par tisícům kč. Tady často platí anglické přísloví „You get what you pay for“, čili dostáváte to, za co si platíte :)

Ceny se u plastického chirurga pohybují obvyklé v rozmezí 10 - 15 tisíc kč u výkonu v lokální anestezii. Pokud chcete znát konkrétně cenu u nás, musel bych Vás vidět a vyšetřit. Často se totiž také stává, že pacientka si myslí, že potřebuje operaci víček, když ve skutečnosti potřebuje spíše zvednutí obočí, a zrovna jí, by operace víček třeba neprospěla, ale naopak. To jsou také věci, které plastický chirurg hned rozpozná a dokáže navrhnout vhodné řešení, nemusí to tak ale byt u lékařů z jiných oborů.

MUDr. Petros Christodoulou

Medicom Clinic, Praha

#víčka

144 zobrazení