• MUDr. Petros Christodoulou

Rekonstrukce prsů po mastektomii - přehled metodDobrý den pane doktore, chtěla bych Vás poprosit o odpovědi na mé otázky. Je mi 48 let. Před 12 lety jsem prodělala mastektomii levého prsu a nosím epitézu. Celou dobu mám v hlavě, že bych ráda měla zase zpátky prs. Z jedné stránky se bojím, z druhé stránky bych moc chtěla. Jelikož mám tenkou kůži a v mém případě by to šlo vzít kůži ze zad a vložit implantát. Velikost mám 2. Nechce se mi pak na další operaci druhého prsa tak, aby byly stejné.. asi by to nevypadalo dobře, kdyby jedno bylo implantát a druhé lehce protetické ? A potom, za 10 až 15 let se musí implantát vyměnit? Z jakého důvodu? Moc Vám předem děkuji za odpovědi a Váš drahocenný čas.

Dobrý den

správně přemýšlíte o rekonstrukci prsu, a divím, že jste do dnes nějakou formu rekonstrukce nepodstoupila. Mastektomie představuje obrovský zásah, hlavně na psychiku pacientky, která to často vnímá jako ztrátu ženskosti a tím ztrácí své sebevědomí.

Metod na rekonstrukci prsů je celá řada, každá z nich má své indikace, plusy a mínusy. Je důležité si uvědomit, že prso se nemusí rekonstruovat vždy implantátem. Někdy je metodou volby zrovna něco jiného, nejen z estetických důvodů, ale i na základě tělesné konstituce, zdravotního stavu, toho jestli bylo při mastektomii ponecháno větší nebo menší množství tkáně nebo toho, jakou má pacientka představu (požadavek). Níže uvádím stručný přehled nejčastěji prováděných rekonstrukcí, nepujdu však do velké hloubky s popisem, protože by to rozsahem pak mohlo připomínat knihu.

1. Rekonstrukce vložením implantátu.

Implantát se vkládá pod velkým prsním svalem. Podmínkou je dostatečný kožní kryt a ideálně i dostatek podkoží – to znamená, pokud byl prs odstraněn tak, že je kůže sešitá pod napětím (někdy poznáte podle vytahaných širokých jizev) a s malým množstvím podkožního tuku, toto není ideální metoda rekonstrukce, pokud se aspoň neprovádí více-etapově.

Co se tyká Vašemu dotazu ohledně výměně implantátu, koukněte na můj příspěvek kde popisuji důvody proč toto bývá někdy nutné, zde. Tam mluvím o estetické chirurgii, je akorát proto nutné si uvědomit, že některé pozdní komplikace (jako jsou kapsulární kontraktury) nastávají u pacientek po rekonstrukci prsou častější než u žen které si nechali implantát vložit z estetických důvodů.

2. Rekonstrukce prsu vložením expandéru a následně v druhé době rekonstrukce implantátem

Touto metodou se právě řeší nedostatek tkáně, pro který není možné vložit implantát. Místo implantátu, se pod velký prsní sval vkládá tkáňový expandér (jakýsi balonek) který se postupně po operaci naplňuje roztokem, tím jak se zvětšuje jeho objem, natahuje (expanduje) kůži, podkoží a jiné tkáně které ho kryjí. Po určité době, se tkáně natáhnou natolik, že je možné při další operaci vložit silikonový implantát. Existuji i hybridní implantáty, které jsou expandérem i implantátem v jednom – postupně se naplňují a pak souží jako implantát, nevyjimají se (např. Beckerův expandér)

3. Lipografting s nebo bez následného vložení implantátu

Podrobnosti o lipograftingu (lipofilling, transplantace vlastního tuku) si přečtěte v dřívějším příspěvku zde. Když je dostatek kůže, pomocí několika sérií lipograftingů se zvýší objem tukové tkáně v oblasti rekonstruovaného prsu. Je to buď samostatná metoda, nebo se to provádí před vložením implantátu, aby se vytvořilo dostatečně silné podkoží, což by zlepšilo estetický výsledek operace.

4. Rekonstrukce prsů stopkovaným lalokem

Vlastní tkáň se přesouvá z okolních oblastí do oblasti prsu a tak získáváme kvalitní a dobře prokrvenou tkáň pro naši rekonstrukci. Tento způsob rekonstrukce může byt použitý s, nebo bez implantátu. Jako příklad uvádím posun velkého zadového svalu s kožním ostrovem dopředu do oblasti prsu. Tento lalok může případně sloužit jako kvalitní kryt pro implantát. Další laloky jsou různé posuvné laloky z břicha, stopkovaný TRAM lalok a jiné.

5. Rekonstrukce mikrochirurgickým přenosem laloku ze vzdáleného místa

Část kůže, podkoží a třeba i svalu se odeberé z určité oblasti těla, jeho cévy se odpojí a lalok se přenese do oblasti prsu, kde se znovu jeho cévy pod mikroskopem napojí na místní cévy na hrudníku. Velkou výhodou těchto laloků, je množství tkáně které se může přenést. Napřiklád při volném TRAM laloku se přenáší poměrně velký ostrov kůže a podkoží z břicha a je tak možné z něj vytvořit veliký prs, bez nutnosti vložení implantátu. Nevýhodou je dlouhý operační čas, velmi vysoká technická náročnost a oslabení bříšní stěny. Jsou však i jiné metody, každá se svými plusy a mínusy: DIEP lalok, volné laloky z hýždě a jiné.

Dvorec a bradavka se rekonstruují buď během rekonstrukčního výkonu nebo opět v další fázi. Metod je opět spousta a jejích popisem bych také přesáhl rámec tohoto článku.

Co se tyká úpravy druhého prsu tak aby se podobal tomu zrekonstruovanému, může a nemusí byt nutná.

Bez toho abych Vás viděl a vyšetřil, nejsem schopný říct.

Výše uvedený rozpis metod zdaleka není kompletní jak jsem už na úvodu zmínil, je to jen pro Vaš přehled. Bližší informace Vám sdělím jen po osobní konzultaci a vyšetření, protože jak jste jistě pochopila, pro každý případ je vhodné něco jiného.

S pozdravem

MUDr. Petros Christodoulou Medicom Clinic, Praha

#rekonstrukceprsou