• MUDr. Petros Christodoulou

Strie na břiše: možnosti řešení"Prosím o radu jak na strie :) Břicho dá se říct, je cele poseté. Jde to nějak řešit? Díky moc za info"

Dobrý den,

děkuji za dotaz. Díky obsahu elastických vláken je kůže pružná a díky tomu schopná se natahovat s růstem objemu těla. Nicméně, v některých případech dochází k rychlejšímu růstu těla než je kůže schopná zvládnout a následně praskají některá elastická vlákna v hlubších vrstvách. Okraje podkožní vrstvy kůže v místě kde došlo k přerušení elastických vláken se od sebe oddalují, ale jelikož je povrchní vrstva kůže intaktní, ta se také natahuje a vznikají v tom místě jakési propadlé a vytahané jizvy, kterým říkáme strie.

Existuje řada přípravků (jako je Stratamark gel – k dostání v lékárnách), které se dají použit preventivně, v období kdy očekáváme rychlé nabytí části těla na objemu, jako břicho nebo prsa během těhotenství, které snižují riziko vzniku strií a pokud vzniknou, jsou méně rozsáhlé. Pokud ale vzniknou, dá se říct, že potom jde o trvalou změnu, kterou nelze většinou odstranit, ale jen zlepšit jejích vzhled. Zlepšit jejích vzhled a urychlit jejích zblednutí lze použitím lékařských laserů a aplikaci silikonových gelů.

A teď konkretně k Vašemu případu. Podle toho co vidím, to jsou nejspíše strie z těhotenství, protože se podle fotky zdá, že nejvíce postižený je podbřišek. Předpokládám, že máte i volnou kůži, a zde vidím jako dobré řešení abdominoplastiku (nebo miniabdominoplastiku), kdy se kůže pod pupíkem a do určité míry i nad pupíkem vyřízne a zbylá kůže s podkožím břicha se stáhne dolů, tím se vypne a velká část strií se odstraní. Bližší informace o abdominoplastice si přečtěte zde.

Toto je velmi orientační odpověď na základě Vašeho krátkého dotazu a přiložené fotky zblízka, kdy není vidět celé břicho. Při osobní konzultaci bych Vás vyšetřil a nabídl konkrétnější řešení. Pokud byste chtěla, dejte vědět přes kontaktní formulář a dám Vám termín.

S pozdravem,

MUDr. Petros Christodoulou

Medicom Clinic, Praha

#abdominoplastika #jizvy

145 zobrazení