• MUDr. Petros Christodoulou

Po jaké době se musí silikonové implantáty vyměnit?"Zdravím, asi v roce 1995 jsem byla na plastice prsou. Jak velký problém je, že jsem od té doby nebyla na žádné reoperaci? Četla jsem, že po 10 letech by se to mělo"opravit"nebo vydat? ? Děkuji za odpověď"

Dobrý den,

po augmentaci prsou silikonovým implantátem není nutná další operace po 10 letech, pokud implantáty nezpůsobují žádné problémy, nebo nejsou prasklé. Implantáty, jako každý materiál, mají určitou životnost, která je daná kvalitou implantátu, přítomnosti kapsulární kontraktury (stahující vazivové pouzdro kolem implantátu) a různými mechanickými vlivy (např. pacientka provozuje kontaktní sporty)

Pacientka se silikonovými implantáty by měla absolvovat pravidelné kontroly ultrazvukem (každých 6-12 měsíců) na pracovišti kde se na prsa s implantáty specializují a na mamografii v případě že jste starší 45 let (pojišťovna proplácí jedno vyšetření každé 2 roky). Kam jit na kontrolu, Vám poradí Váš plastický chirurg.

Případ prasklého nebo prosakujícího implantátu většinou s velikou jistotou odhalí ultrazvukové vyšetření. V tom případě je nutné si implantáty nechat vyměnit. V případě přítomnosti kapsulární kontraktury si sama všimnete, že jedno nebo obě prsa změnili časem tvar, jsou tužší na pohmat a jsou někdy i hmatné nepravidelné hrany a záhyby implantátu. Podle rozsahu kontraktury, může byt i v tomto případě nutná výměna implantátu spolu s odstraněním i zbytnělého vazivového pouzdra.

Další indikaci k výměně implantátu může byt rotace nebo změna polohy (většinou pokles).

Pokud se za těch 10 let změnil tvar Vašich prsou natolik, že byste je potřebovala zmenšit, zvětšit nebo zpevnit, tak se implantát může při té příležitosti vyměnit za nový a kvalitnější.

MUDr. Petros Christodoulou Medicom Clinic, Praha

#zvětšeníprsou #augmentace

229 zobrazení