• MUDr. Petros Christodoulou

Co je ten podkožní tuk na horních víčkách?„Zdravím pane doktore chci se zeptat jaká je operace mam podkožní tuk na očních víčkách je to prý z vysokého cholesterolu bojím se hrozně operace, dá se to operovat bez narkózy při vědomí? Děkuji moc za odpověď“

Dobrý den, děkuji za dotaz.

Ty žluté projevy co máte na horních víčkách, se nazývají Xanthelasmata. Vznikají zvýšeným ukládáním cholesterolu v podkoží. Většinou se objevuji na horních víčkách, i když se mohou objevit i na jiných místech a někdy nabývají velkých rozměrů (pak se nazývají xantomy). I když tento projev na kůži může znamenat, že máte zvýšený cholesterol v krvi, projevuje se to někdy i u lidí, kteří mají normální hladinu cholesterolu. Každopádně doporučuji si hladinu cholesterolu nechat zkontrolovat u praktického lékaře.

Co se tyče odstranění těchto útvarů, v současnosti se využívá buď laser, nebo prosté vyříznutí. Po vyříznutí budete mít místo žlutého nádorku diskrétní, málo nápadnou jizvičku. Není však z fotky jasné, jestli je táto metoda vhodná zrovna pro Vás. Musela byste za mnou přijit na vyšetření a konzultaci. Druhou metodou je, jak jsem zmínil, laser. Po vypálení laserem vznikne popálenina v místě nádoru, která se bude hojit cca 2-3 týdny, podle velikosti. Ve Vašem případě bych řekl, že spíše 3 týdny. Po zhojení bývá estetický výsledek srovnatelný tomu po vyříznutí.

Operuje se samozřejmě v místním umrtvení (to znamená, jak říkáte, bez narkózy při vědomí) protože jde o drobný zákrok, takže doufám, že jsem Vás tím uklidnil:) Opravdu se nemáte čeho bát.

Napište mi když tak a domluvíme spolu konzultaci, při které Vás vyšetřím a probereme možnosti řešení. Všechno Vám vysvětlím, krok za krokem.

MUDr. Petros Christodoulou Medicom Clinic, Praha

fotografie zveřejněná se souhlasem pacientky

#jiné

134 zobrazení