• MUDr. Petros Christodoulou

Zvětšení prsou injekční aplikaci syntetické výplně? Nedoporučuji!„Chci si nechat zvětšit prsa injekční aplikaci syntetické výplně. Co byste mi doporučil?“ zní otázka čtenářky, která udává, že ji je 24 let, má velikost košíčku B a chce si nechat zvětšit prsa o jedno číslo.

Děkuji za dotaz. Stručně odpovím na hlavní dotaz a pak vysvětlím proč. Vůbec a v žádném případě, bych Vám nedoporučil si nechat zvětšit prsa injekcí syntetického materiálu. Ani hýždě, ani jinou část těla (s výjimkou aplikaci výplně do oblasti obličeje kde je to v pořádku, pokud se použije vstřebatelný materiál).

Vysvětlím.

1. V České republice se někdy propagují materiály, které nejsou schválené SUKLem (SUKL – Státní Ústav pro Kontrolu Léčiv), nebo materiály kterým licence prošla a nebyla SUKLem prodloužená, ve světle nových poznatků o jejích bezpečnosti, nebo na základě nahlášených komplikací které vznikly při jejích používání. Táto skutečnost samá o sobě něco napovídá o jejích bezpečnost.

2. Syntetický materiál vpravený injekčně do prsní tkáně (nebo kamkoliv jinam) se nedá odstranit. V závislosti na tom, o jakou látku jde, se materiál časem může částečně vstřebat, někdy se zase nevstřebá téměř vůbec. Nejde totiž o solidní blok materiálu, který lze snadno odstranit z těla, jak je tomu např. u zvětšení silikonovým implantátem. Injekční výplně se vpravuji injekční jehlou rovnoměrně do celé prsní tkáně a neexistuje způsob jak tyto látky pak z prsa odstranit. Nejdramatičtější situace nastává při infekčních komplikacích, kdy nemožnost odstranění materiálu může v krajním případě mít i smrtelné následky.

3. Představte si, co by se mohlo stát, kdyby se po takovém zákroku do prsu dostala infekce. Infekce obecně vyžaduje okamžité řešení. V závislosti na závažnost situace, se infekce po chirurgickém zákroku léčí antibiotiky, popřípadě i v kombinaci s dalším chirurgickým zákrokem. Přítomnost infikovaného cizího materiálu v těle vyžaduje jeho okamžité odstranění, jelikož antibiotika jsou v takových případech málo účinná až neúčinná. Bohužel, jak jsem již zmínil, injekční materiály se z prsa odstranit nedají, tím pádem se může stát, že infekce v zničí celou prsní žlázu s následným silným zdeformováním prsa a to je ten lepší případ. Ženy v plodném věku pravděpodobně po takové infekci ztratí schopnost kojení. V horším případě pak hrozí šíření infekce do hrudní dutiny nebo do krve, kdy pak jde o život. Mluvím z vlastní zkušenosti, protože takové komplikace jsme už řešili víc krát. Nezodpovědných a bezohledných lékařů, kteří nejsou ani plastičtí chirurgové a přesto se do takových zákroků směle pouští s vidinou snadného výdělku, je stále více. Pozor na ně...

4. Nikdo neví s jistotou, zda tyto preparáty mají vliv na vznik rakoviny, nebo nikoliv. Nebylo sice spojení s rakovinou prokázáno, ale to není žádný důkaz o tom, že to na vznik rakoviny nemají žádný vliv. To se možná teprve ukáže za řadu let. Navíc, přítomnost těchto látek v prsní tkáně komplikuji vyhodnocení výsledků preventivních vyšetření jako je mamografie, což je samo o sobě dostatečný důvod proč si takovou látku to prsou nenechat vpravit. Injekční syntetické výplně mají jednou jedinou výhodu oproti implantátům. Výsledek je někdy přirozenější jak na pohled, tak na dotek. Ale jen někdy. A pokud někdo trvá na tom, že nechce silikonový implantát, plastická chirurgie nabízí mnohem bezpečnější a lepší alternativu než je syntetická injekční výplň: zvětšení prsou vlastním tukem. Jde o výkon bezpečný, s výborným estetickým výsledkem a dlouhotrvajícím efektem. Napíšu o tom někdy víc, až se mě na to někdo zeptá.

MUDr. Petros Christodoulou

Medicom Clinic, Praha

#zvětšeníprsou #augmentace #výplně

87 zobrazení